RAW Denim
Dnes si můžete v obchodech koupit džíny jakýkoli - roztrhaný, záplatovaný, vyšisovaný... a nebo RAW (občas nazývané také DRY). Co ale takový označení znamená?
Asi tak do počátku 70. let jste si mohli koupit pouze RAW džíny, žádné jiné tehdy neexistovaly. Až později se začaly džíny po ušití různě upravovat tak, aby získaly obnošený vzhled. Součástí těchto úprav bývá také proces praní, při němž džíny ztrácejí svou barvu, měknou a sráží se. RAW džíny tyto procesy úprav a praní vynechávají a po ušití jsou posílány rovnou do prodeje. Poznáte je tedy snadno podle toho, že jsou tužší, na omak hrubější a především mají celistvou zpravidla tmavou barvu.
Dobře tedy, právě jsme popsali rozdíl mezi RAW a WASHED džínama. V čem ale spočívá kouzlo RAW kalhot? Asi už tušíte.
V jejich prvním praní. RAW denim má totiž jednu unikátní vlastnost - hezky stárne (spolu s kůží asi jediný materiál). Díky ní si častým nošením po dobu několika měsíců bez jediného praní můžete vytvořit vlastní autentické džíny, které se přizpůsobí vašemu tělu a dokonale okopírují váš život v nich. Každý ohyb, roztržení a vyblednutí tak vzniká vlastní přirozenou cestou. Počkat, cože? Několik měsíců bez jediného praní? Ano, minimálně. Pro někoho možná nepředstavitelné, pro někoho rutina. Jak se ale vypořádat s několika měsíci nepranými riflemi? No, v první řadě zkusili jste to někdy? Vězte, že to není vůbec hrozné. Ale kdyby přeci jen... kalhoty stačí zabalit do igelitu, dát do mrazáku na 4-5 hodin, poté pověsit a případně nastříkat nějakým tím osvěžovačem látek. Takto se zbavíte případného zápachu. Pokud se však vyválíte v blátě, mrazák vám nepomůže a asi vám nezbyde nic jiného, než je prostě vyprat.