Oz - Gramáž vašich kalhot

25.02.2024

V obchodních řetězcích se s tímto údajem nesetkáte, přestože se jedná o důležitý údaj ve světě denimu.

Oz neboli unce je jednotka hmotnosti, kterou se značí síla (gramáž) rifloviny, ze které jsou vaše džíny ušity. Definice je následující: váha jednoho čtverečního yardu (0,9144m²) riflové látky v uncích.


Existují tři jednoduché kategorie:

1. Lehký denim (12 Oz a méně) je pohodlný už od prvního nošení. K tomu, aby se vám kalhoty poddaly, není potřeba v džínách strávit tolik času. Díky slabšímu materiálu jsou kalhoty přizpůsobivější. Na druhou stranu jsou ale zase náchylnější k prošoupání, roztržení a také případná patina u nich nevypadá tak efektně. Co se týče sezóny, nejvíce je oceníte asi v létě.

2. Středně těžký denim (12-16 Oz) je ten nejčastější pro výrobu kalhot. Oproti lehkému denimu v džínách budete muset strávit sice o něco více času, abyste se v kalhotech začali cítit pohodlněji, zato se ale můžete těšit na lépe vypadající patinu a delší životnost kalhot.

3. Těžký denim (16 Oz a výš) ve kterém se cítit pohodlně nebudete delší dobu. U takových kalhot trvá dlouho, než se vám jejich tuhé nohavice poddají. Pravděpodobně se ale takových džínů poté už nikdy nebudete chtít vzdát. Odměnu získáte v podobě opravdu dlouhé životnosti a nejlépe vypadající patině.


Výstižná fotografie...