Jak máčet a prát džíny?

10.02.2024

RAW džíny jsou jako čistý nepopsaný list deníku. Většina lidí si je pořizuje z důvodu dosáhnutí svojí vlastní přirozené patiny. Pokud jste si pořídili SANFORIZED džíny, jejich první kontakt s vodou pravděpodobně přijde až za několik měsíců. Pokud jste si pořídili UNSANFORIZED, bude potřeba je před jejich prvním nošením namočit a provést tak sanforizaci doma vlastníma rukama.


Máčení
Kalhoty ponořte do teplé vody na dobu cca 1 hodiny. Nejlépe tak aby byly rovné a co nejméně skládané, tedy například do vany. Pokud vanu nemáte, je možné je přeložené dát do dřezu případně nějakého lavoru. Kalhoty je dobré zatěžkat naplněnými pet lahvemi, které zajistí, že kalhoty zůstanou po celou dobu ponořené ve vodě. S kalhotami nemáchejte, jinak riskujete větší ztrátu barviva. Po hodině kalhoty opatrně vyjměte a nechte uschnout.

Praní
Po několika měsících jste usoudili, že je na čase džíny konečně vyprat. Hodit je do pračky s ostatními věcmi je sice možný, existuje však ale lepší varianta jak džíny prát, abyste zbytečně nepřišli o to, o co se tolik měsíců snažíte. Čím déle nosíte svoje džíny, tím více blednou na místech, která jsou namáhána. Na takových místech se odírá indigo, kterým jsou kalhoty barvené. Naopak na místech, která namáhaná nejsou indigo zůstává. Jak tedy kalhoty prát, abyste v těchto místech o barvivo zbytečně nepřicházeli? Ručně.

Ruční praní je v podstatě podobné máčení. S tím rozdílem, že teď džíny lehce promáchnete a přidáte trochu pracího gelu. Po napuštění vany (dřezu, lavoru) teplou vodou a přidáním trochou pracího gelu na tmavé prádlo, ponořte kalhoty do vody. Namočené kalhoty chvíli jemně máchejte. Poté je zatěžkejte naplněnými pet lahvemi aby zůstali cca půl hodiny pod vodou. Po půl hodině džíny ještě promáchněte a vypusťte vodu. Vanu (dřez, lavor) napusťte studenou vodou a nechte v ní kalhoty ležet cca 10min. To odstraní zbytky pracího gelu. Kalhoty vytáhněte a nechte pověšené uschnout.


Jak čistit skvrny?

Ukápla vám na džíny omáčka? Skvrny můžete vyčistit jednoduše navlhčenou houbičkou nebo ručníkem (pozor však na obarvení). Houbičku namočte a skvrnu jemně vydrhněte. Hotovo.